Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
ABUR CUBUR YEMESİNİ ÖNLEMEK İSTİYORSANIZ

abur-cubur-yemesini-onlemek-istiyorsanizÇocukların sağlıklı beslenmesi ve abur-cuburdan uzak durması için sizlere bazı önerilerimiz var.


- Kahvaltısını mutlaka yapmasını sağlayın. Böylece atıştırma yapması engellenmiş olur.

ASTIM ÇOCUĞUNUZUN HAYATINI ETKİLEMEMELİ

astim-cocugunuzun-hayatini-etkilememeliAstım hastası çocuğu olan ailelerin, çocuğun yaşamını kolaylaştıracak önlemler alması gerekiyor.

DOĞUM SONRASI İLİŞKİ

dogum-sonrasi-iliski* Doğumdan sonra cinsel yaşam normal doğum ve sezaryen sonrası en erken 6. haftada başlatılmalıdır. Tercihen lohusalık sonrasında doktor kontrolüne gidip danışmak gerekir.

HAYVAN SEVGİSİ NE KAZANDIRIR?

hayvan-sevgisi-ne-kazandirirHayvan sevgisi çocuk gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Hayvan sevgisi, çocukların topluma uyum sağlayan bir birey olarak yetişmesinde önemlidir.

BEBEKLERİN REFLEKSLERİ

bebeklerin-refleksleriYenidoğan bebeklerin de bazı refleksleri vardır. Bu reflekslerin hayatta kalabilmesini sağlayan hareketler olduğunu düşünmekteler.

İLAÇ ATEŞİ

ilac-atesiİlaç alındığında yükselen, kesildiğinde düşen ateşi açıklayabilecek başka bir hastalık bulunamıyorsa ilaç ateşinden söz edilebilir.

BEBEĞİNİZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN!

bebeginiz-icin-sigarayi-birakinSigara düşüğe neden olabileceği gibi bebeğe de zarar vermektedir. Hamile iken sigara kullanmanın tansiyon yükselmesinden bile tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Çünkü uzmanlar onun tedavi şansı olduğunu fakat sigaranın zararlarından bebeği korumanın bir yolu olmadığını belirtiyorlar.

ÇOCUK AYAKKABISI DEĞİŞİM SIKLIĞI

cocuk-ayakkabisi-degisim-sikligiÇocuğun gelişimi ve ayakkabısının değişim süresi doğru orantılıdır. Genetik özellikler sebebiyle çocuğun büyüme oranı ve ayağının büyüme süresi farklılık gösterebilir.

 

TEK ÇOCUK OLMAK NASILDIR?

tek-cocuk-olmak-nasildirTek çocuk olmak küçükken güzel gelir fakat büyüdükçe yalnızlık duygusuna kapılmaya neden olur. Tek çocuk olmanın bazı artıları ve eksileri de vardır.

ÇOCUĞUNUZ İÇİN SİGARA İÇMEYİN!!!

cocugunuz-icin-sigara-icmeyinÇocuk olan bir evde sigara içmenin ne kadar riskli olduğunu artık herkes biliyordur. Ancak bilinmeyen bir şey var ki sigarayı balkonda bile içseniz dumanın içeri girerek çocuğu etkileyebileceğidir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE KISIRLIK

polikistik-over-sendromu-ve-kisirlikPolikistik over sendromu, yumurtalıklarda çok sayıda yumurta olmasına rağmen düzenli bir yumurtlamanın gerçekleşemediği bir hastalıktır. Genellikle obezite, kıllanmada artış ve adet düzensizliği ile kendisini gösterir.

YALANCI GEBELİK

yalanci-gebelikUzmanlar yalancı gebelik için; çok fazla çocuk isteyen kişilerde sık görüldüğünü ve bu durumun 9 ay 10 gün normal bir doğum gibi sürebildiğini söylüyorlar.

HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN

Yazı Büyüklüğü:

hamile-iken-bu-besinleri-alinKadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bazı besinleri özellikle almak gerekir.


Bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için önemli bir konudur. Hamilelik döneminde daha fazla kalsiyum ve protein alımı gerekir. Hamilelikte alınması gereken besinlerin bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.


- Tam tahıllılar: Tam tahıllı gıdalar önemli bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı gıdalar beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif içerirler.


- Az yağlı yoğurt: Yoğurttaki protein düzeyi oldukça yüksektir. Yoğurt içine meyve parçaları atarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz.


- Baklagiller: Önemli bir protein ve lif kaynağıdırlar. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve çinko açısından da zengindir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketebilirsiniz.


- Dutlar: Potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindirler. Ahududu ve böğürtlen tüketebilirsiniz.


- Yumurta: Bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Çok pişmiş olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmez.

 

Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
ÇOCUKLARDA OKUL KORKUSU Çocuklar için okul hem ilk sosyalleşme yeri hemde ilk korku nedenlerinden biridir. Çocuklar...
ÇOCUK EGEMEN İSE... Çocuk egemen olan bir aile sizce nasıl anlaşılır? Aslında çok zor değil. Bütün işlerin ebeveynler...
BEBEĞİNİZLE İLETİŞİM KURARKEN Anneler genellikle bebekleriyle uzun süre konuşurlar. Fakat dışarıdan bakanlar ufacık bebek ne...
BEBEK BEZLERİ Bebek bezleri üretilmeden önce kumaştan yapılan ve hijyenik olmayan çocuk bezleri...
HAMİLELİKTE BEL AĞRILARI Hamilelikte yaşanan bel ağrıları bu dönemde karşılaşılan sağlık problemleri sıralamasında ilk...
HAMİLE TERLİKLERİNİ TERCİH EDİN Eğer hamileliğinizin tadını çıkarmak istiyorsanız sizler için üretilmiş terlikleri denemelisiniz.
AŞIRI DERECEDE SALLAMAYIN! Uzmanlar ağlayan bebeğin susturulması için anne babaları çok fazla sallamamaları gerektiği...
BEBEKLER KONUŞMAYI DUDAK OKUYARAK ÖĞRENİYOR Uzmanlar bebeklerin konuşmayı sadece işitsel olarak değil, dudak okuyarak öğrendiğini...
DİŞ ÇIKARMA Bütün bebekler aynı zamanda diş çıkarmaz. Her bebeğin diş çıkarma zamanı farklıdır. Ancak...
BEBEKLERE ORGANİK EŞYALAR Kimyasallar hayatımıza fazlasıyla girdi ve bu durum da sağlığımızda olumsuz etkiler bırakıyor. Bu...
OYUN HAMURUNU EVİNİZDE YAPIN! Çocuklarınız için sağlıklı bir oyun hamuru yapmaya ne dersiniz? Hem sizin için de ekonomik...
BAZEN NUMARA YAPABİLİYORLAR Okula yeni başlayan çocuklarda korku ve heyecan karışır ve sonucunda "hastayım" numarası ortaya...
HAMİLELİKTE FOLİK ASİDİN ÖNEMİ Hamilelik süresince ve öncesinde sadece dengeli beslenmek yeterli değildir. Hamilelerin, hem...
NİŞAN GELMESİ! Hamilelik süresinde rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve rahim ağzının...
HAMİLELİKTE BESLENME Hamilelik süresince hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını düşünmeniz gerekir. Bu...
ÇALIŞAN ANNELER İÇİN EMZİRME ÖNERİLERİ - Yeni doğum yapan anneler kendilerini önce psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı ve sabırlı...
ERKEN ERGENLİK Erken ergenlik: Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce görülmeye başlanmasına...
GEBELİKTE YÜKSEK ATEŞ Hamilelikte görülen yüksek ateşin sebepleri 2 grupta incelenir. * Enfeksiyon nedeni ile ortaya...
ÇOCUĞA FAZLADAN VİTAMİN VERSEK Mİ? Birçok anne çocuklarının dengeli ve yeterli beslenmelerine dikkat etmesine rağmen herhangi bir...
ÇOCUKLARA SPORU SEVDİRİN DEPRESYONU AZALTIN Çocuğunuza düzenli spor alışkanlığını kazandırabilirseniz onu hastalık riskinden de korumuş...

Anne & Çocuk Makaleleri