Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
BEBEĞİNİZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN!

bebeginiz-icin-sigarayi-birakinSigara düşüğe neden olabileceği gibi bebeğe de zarar vermektedir. Hamile iken sigara kullanmanın tansiyon yükselmesinden bile tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Çünkü uzmanlar onun tedavi şansı olduğunu fakat sigaranın zararlarından bebeği korumanın bir yolu olmadığını belirtiyorlar.

HAMİLELİĞİN ERKEN BELİRTİLERİ


hamileligin-erken-belirtileriÖzellikle de hamile kalmayı çok isterken bir çok belirti size hamileymişsiniz gibi hissettirebilir. Tabi ki erken gebelik belirtilerinin şekli, süresi ve sıklığı her kadında aynı olacak diye bir zorunluluk yok. Her kadın bu süreci birbirinden farklı geçirebilir. Bu durumu unutmamakta fayda var.

 

ÇOCUKLARA EL YIKAMAYI ANLATIN!

cocuklara-el-yikamayi-anlatinBulaşıcı hastalıkların, virüslerin %80'i dokunma ile bulaşmaktadır. Bu yüzden el yıkama ciddi bir konudur ve öğretilmesi gereken en temel bilgilerdendir.

 

ÇOCUĞA İLAÇ İÇİREBİLMEK İÇİN

ilac-icirebilmek-icin Bir çocuğun ilacı içmesinin şart olduğunu bilmesi gerekiyor ve tabi pazarlık olmayacağını da...

ÇOCUĞUNUZ UTANGAÇ İSE...

utangac-iseUtangaçlık çocuklarda daha çok belli olur. Yetişkinler bunu bazen gizleyebilirken çocuklar gizleyemez, belli eder. Çocuğunuza bu konuda yardım edin. Bunu aşması için yapmanız gereken bazı şeyler var.

ÇOCUĞUNUZU ERKEN YATIRMAK İÇİN

cocugunuzu-erken-yatirmak-icinOkulda ve gün içinde diğer aktivitelerinde verimli olabilmesi için iyi bir uykuya ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Her gün düzenli uyku çocuklara iyi gelecektir.

 

AŞIRI DERECEDE SALLAMAYIN!

asiri-derecede-sallamayinUzmanlar ağlayan bebeğin susturulması için anne babaları çok fazla sallamamaları gerektiği konusunda uyardı.

 

KARDEŞLERDE KISKANÇLIK!

kardeslerde-kiskanclikKardeşler aslında anne babasını paylaşamadıkları için kıskançlık yaparlar. Bu kardeş kıskançlığı her yaşta görülebilen bir olaydır.

HER İSTEDİĞİ YAPILAN ÇOCUK DOYUMSUZ OLUR!

her-istedigi-yapilan-cocuk-doyumsuz-olurÇocuğun her istediği hemen yapmak, kolay elde etmesini sağlamak aslında çocukları mutsuzluğa itiyor.
Uzmanlar her istediği yapılan, egosu oldukça kabartılan çocukların gelecekte ya da şimdi mutsuz ve doyumsuz olmasına neden olduğunu söylüyorlar.

BEBEĞİNİZE İSİM SEÇERKEN

bebeginize-isim-secerkenKolay telaffuz edilen bir isim çocuğunuz için sağlayacağınız bir kolaylıktır. Anlamı güzel olduğu için koyduğunuz söylemesi zor bir isim çok fazla yanlış yazımlara uğrayacaktır.

 

TUVALETE ALIŞTIRMADA YAPILAN YANLIŞLAR

tuvalete-alistirmada-yapilan-yanlislarÇocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırırken eğlendirmeli ve ödüllendirmelisiniz.

BEBEKLER UYURKEN DE ÖĞRENİYOR

bebekler-uyurken-de-ogreniyorYapılan araştırmalarda, bebeklerin uyurken de öğrendikleri görüldü.

HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN

Yazı Büyüklüğü:

hamile-iken-bu-besinleri-alinKadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bazı besinleri özellikle almak gerekir.


Bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için önemli bir konudur. Hamilelik döneminde daha fazla kalsiyum ve protein alımı gerekir. Hamilelikte alınması gereken besinlerin bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.


- Tam tahıllılar: Tam tahıllı gıdalar önemli bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı gıdalar beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif içerirler.


- Az yağlı yoğurt: Yoğurttaki protein düzeyi oldukça yüksektir. Yoğurt içine meyve parçaları atarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz.


- Baklagiller: Önemli bir protein ve lif kaynağıdırlar. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve çinko açısından da zengindir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketebilirsiniz.


- Dutlar: Potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindirler. Ahududu ve böğürtlen tüketebilirsiniz.


- Yumurta: Bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Çok pişmiş olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmez.

 

Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
ÇALIŞIYORSUNUZ DİYE ÇOCUĞUNUZA KARŞI SUÇLU HİSSETMEYİN Araştırmalar çalışan annelerin çocuklarına günde 1 saat ayırabildiğini gösteriyor. Ev işlerine de...
ERKEN ERGENLİK Erken ergenlik: Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce görülmeye başlanmasına...
HAMİLEYKEN DE SAÇLARINIZA BAKIN! Hamilelik döneminde herşeyde olduğu gibi saçlarda da değişim oluyor. Genelde saçlar soluyor ve...
KARDEŞLERDE KISKANÇLIK! Kardeşler aslında anne babasını paylaşamadıkları için kıskançlık yaparlar. Bu kardeş kıskançlığı...
DOĞUM VE DİYET Her çift çocuk ister. Ancak hamilelik ve sonrası kadın için zor bir süreçtir. Hamilelikte alınan...
ÇOCUKLARDA İHMAL EDİLMENİN SONUCU: İNME Çocukken duygusal olarak ihmal edilen kişilerin yetişkinlikte inme geçirme riskinin daha fazla...
HAMİLE İKEN OJEYE DİKKAT! Hamile iken oje sürmek de bebeğe zarar verebiliyor. Dikkat etmekte fayda var. Oje ve aseton...
ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN KİLOSU Gelişen teknoloji ile hamile ilken bebeğinizin kilosu rutin kontrollerde öğrenebiliyorsunuz.
GEBELİK ŞANSINIZI YİTİRMEYİN Şuanda çocuk sahibi olmayı düşünmeseniz bile üreme yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek...
ÇOCUĞUNUZ KÜFÜR MÜ EDİYOR? Çocuğunuz küfür ediyorsa anne babalara bazı önerilerimiz var: - Kendini farkettirmeye çalışıyor...
ÇOCUĞUNUZ HORLUYOR MU? Yapılan bir araştırmada horlayan çocuklarda ilginç sonuçlara ulaşıldı. Horlamak, bebeklerde...
HAMİLE TERLİKLERİNİ TERCİH EDİN Eğer hamileliğinizin tadını çıkarmak istiyorsanız sizler için üretilmiş terlikleri denemelisiniz.
BEBEKLERDE TIRNAK KESİMİ Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman uyurkendir. Ilık suda banyo yaptıktan...
ÇOCUĞUNUZU ELEŞTİRİRKEN DİKKATLİ OLUN! Çocuğunuz bir hata yaptığında nasıl uyarmanız gerektiğini biliyor musunuz?
BEBEKLER EMMEYİ NEDEN İSTEMEZLER? Birden bire bebeğiniz emmeyi kesti mi? Uzmanlar, bunun sık rastlanan bir durum olduğunu...
POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE KISIRLIK Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda çok sayıda yumurta olmasına rağmen düzenli bir...
YENİ DOĞAN BEBEĞİNİZE OBEZİTE TESTİ YAPABİLİRSİNİZ Doğumun ardından yapılacak bir hesap ile çocuğunuzun obez olup olmayacağı konusunda bilgi sahibi...
ÇATLAKLARDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ Herhangi bir nedenden dolayı karın ve göbek bölgesinde oluşan çatlaklardan kurtulmak isteyenler...
HAMİLELER İÇİN BOZA VAKTİ Boza içinde bulundurduğu; A, B, C ve E vitaminleri ile hamileler için çok faydalıdır.
HAMİLELİK VE UNUTKANLIK Hamilesiniz ve birden dalgın ve herşeyi unutan biri oldunuz. Telaşlanmayın bu her hamilede...

Anne & Çocuk Makaleleri