Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
HAMİLELİK VE UNUTKANLIK

hamilelik-ve-unutkanlikHamilesiniz ve birden dalgın ve herşeyi unutan biri oldunuz. Telaşlanmayın bu her hamilede görülebilen, gebelik hormonlarından kaynaklanan geçici bir durum. Bu dönemlerde telefon numaranızı bile unutabilirsiniz.

ÇOCUK BÜYÜTÜRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

cocuk-buyuturken-dikkat-edilmesi-gerekenlerÇocuk yetiştirirken anne ve babaların sorumlulukları ve dikkat etmesi gerekenler katlanarak artıyor. Bu durumda sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için anne ve babalar nelere dikkat etmeli, nasıl davranmalılar? Uzmanlar bu soruyu şöyle cevaplıyor:

BEBEK BEZİ DEĞİŞİMİ

bebek-bezi-degisimiYeni doğmuş bebekler tuvaletini kontrol edemeyeceği için bezini sık sık kontrol etmeniz gerekir. Değişim süresi ve nedenleri:

HAMİLEYKEN AŞERMEK

hamileyken-asermekAşerme derinden hissedilen bir istektir. Herkes zaman zaman bir yiyecek veya içecek için fazlasıyla bir istek duyulabilir ancak geçici bir istek olabilir bu durum. Fakat bu aşermede daha derin yaşanan bir durumdur.

HAMİLE İKEN YATMA ŞEKLİ

hamile-iken-yatma-sekliYapılan bir araştırmada hamileliğin ilerideki aylarında sağ tarafa ya da sırt üstü yatmanın ölü doğum riskinin 2 kat fazla olduğu saptanmıştır.

ÇOCUKLARINIZIN GELECEĞİ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN!!!

cocuklarinizin-gelecegi-icin-sigarayi-birakinSigarayı siz içiyorsunuz ama çocuğunuzu ne kadar etkilediğinizi biliyor musunuz? Sizin yanınızda çocuklarınız da pasif içici oluyor.

HAMİLEYKEN ÇALIŞMAYA DİKKAT!

hamileyken-calismaya-dikkatHamileliğin 8. ayından sonra çalışmanın sigara içmek kadar zararlı olduğu bildiriliyor.

İKİZ BEBEKLER

ikiz-bebeklerİkiz bebeği olacak anne babalar hem sevinç hem de endişe yaşıyorlar. Aynı anda iki çocuğa birden bakmak çok zordur.

HAMİLE KALMAK!

hamile-kalmakBebek sahibi olamamanın tek nedeni üreme sağlığında bir problem olması değildir. Yanlış beslenme, stresli bir hayat da hormonların dengesini çok fazla bozmaktadır.

 

EMZİRME SIKLIĞI NASIL OLMALI?

emzirme-sikligi-nasil-olmaliBebek doğduktan sonra ilk zamanlarda beslenmesi çok önemlidir. Yeni doğan bebekleri mutlaka 3 saatte bir emzirmek gerekir.

ÇOCUKLARDA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI

dis-fircalama-aliskanligiÇocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız siz de onunla beraber dişlerinizi fırçalayın.

ACABA HAMİLE MİYİM DİYORSANIZ

acaba-hamile-miyim-diyorsanizHamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir fakat her gecikme hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü psikolojik ve fiziksel nedenler de adetin gecikmesine neden olabiliyor.

HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN

Yazı Büyüklüğü:

hamile-iken-bu-besinleri-alinKadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bazı besinleri özellikle almak gerekir.


Bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için önemli bir konudur. Hamilelik döneminde daha fazla kalsiyum ve protein alımı gerekir. Hamilelikte alınması gereken besinlerin bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.


- Tam tahıllılar: Tam tahıllı gıdalar önemli bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı gıdalar beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif içerirler.


- Az yağlı yoğurt: Yoğurttaki protein düzeyi oldukça yüksektir. Yoğurt içine meyve parçaları atarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz.


- Baklagiller: Önemli bir protein ve lif kaynağıdırlar. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve çinko açısından da zengindir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketebilirsiniz.


- Dutlar: Potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindirler. Ahududu ve böğürtlen tüketebilirsiniz.


- Yumurta: Bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Çok pişmiş olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmez.

 

Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ Hamile iken yapabileceğiniz en kolay ve zararsız egzersiz yürüyüştür.
YALANCI GEBELİK Uzmanlar yalancı gebelik için; çok fazla çocuk isteyen kişilerde sık görüldüğünü ve bu durumun 9...
BEBEĞİNİZLE İLETİŞİM KURARKEN Anneler genellikle bebekleriyle uzun süre konuşurlar. Fakat dışarıdan bakanlar ufacık bebek ne...
1 YAŞINDAN ÖNCE VERMEYİN Bebeklere 1 yaşından önce verilmemesi gereken besinler vardır. Anne sütü bebeğin büyümesi ve...
ANNE KARNINDA BEBEK NE ZAMAN DÖNER? 7. haftada bebekler annelerinin karnında ilk hareketlerini yapmaya başlar. Fakat annelerin çoğu...
BEBEĞİ BİBERONLA BESLEMEK Bebeğinize vereceğiniz sütün vücut sıcaklığında olması gerekir. Bunu da, bileğinizin içine birkaç...
ÇOCUĞUNUZ PATRONUNUZ OLMASIN Çocuk merkezli aile olmanın en dikkat çeken yanı, evde bütün işlerin anne ve baba tarafından...
BEBEĞİNİZİ SAKİNLEŞTİRMEK İÇİN Ağlayan bebeğin ağlamasının birçok nedeni olabilir. Bebeğin ağlamasında en çok görülenlerden biri...
SARILIK VE YENİDOĞAN Yeni doğmuş birçok bebek ilk ayında sarılık geçirir. Genelde tehlikeli olmayan bu sarılığa...
ÇOCUKLAR VE DEPRESYON Çocuklarda depresyonun nedeni arkadaşsızlık değildir. Aslında depresyon arkadaştan eder.
ÇOCUKTA TİKLERİN ETKİSİ Çocukların, kendine güvenini ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen tikler için bir uzmana...
BEBEĞİNİZİ NASIL EMZİRMELİSİNİZ? Bebeğinizi emzirirken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta, bebeğin başıyla vücudunun...
ÖKSÜRÜĞÜ NASIL DİNDİREBİLİRİZ Öksürük çeşitli hastalıkların belirtisidir aslında. Uzmanlar, çocuklarda öksürüğü dindirmek için...
ÇOCUKLARI KORUYARAK HASTA OLMALARINI ENGELLEYEMEZSİNİZ Aşırı hijyenin çocukların bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediğini bildiriyorlar.Bir...
EMZİK İLE YAPILAN YANLIŞLAR! Emzikler yanlış kullanıldığında, ileride ağız ve diş sağlığı açısından büyük sorunlar...
EVLİLİK VE ÇOCUK Yapılan bir araştırma, birçok çiftin yeterince hazır olmadıkları ve bilgi sahibi olmadıkları...
HAYVANLARIN ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEKİ ETKİSİ Evcil köpek ve kedilerle yaşayan bebeklerin diğer bebeklere göre daha az hastalandığı...
HAMİLELİKTE BESLENME Hamilelik süresince hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını düşünmeniz gerekir. Bu...
NİŞAN GELMESİ! Hamilelik süresinde rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve rahim ağzının...
BEBEKLERDE TIRNAK KESİMİ Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman uyurkendir. Ilık suda banyo yaptıktan...

Anne & Çocuk Makaleleri