Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
BEBEĞİN ÖZÜRLÜ OLMASINA NEDEN OLANLAR

bebeginizin-ozurlu-olmasina-neden-olanlarUzmanlar, hamile iken özürlü bebek doğumuna neden olan tehlikelere karşı anne adaylarını uyarıyorlar.

EK BESİNE GEÇİŞ

ek-besine-gecisBebeğiniz artık büyüdü mü? Anne sütünün yanında diğer besinlere mi geçmek istiyorsunuz? Emzirmekten diğer besinlere geçiş yapmak ikiniz içinde büyük bir olaydır. Katı yiyeceklere geçiş çiğnemeyi öğrenmesi anlamına gelir. Ek besinlere geçerken:

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

dogru-bilinen-yanlislarKadınların en özel zamanlarından biri de hamilelik dönemidir. Fakat bu dönemle ilgili yanlış bilinen bir çok şey vardır. Bazılarına birlikte bakalım:

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE KISIRLIK

polikistik-over-sendromu-ve-kisirlikPolikistik over sendromu, yumurtalıklarda çok sayıda yumurta olmasına rağmen düzenli bir yumurtlamanın gerçekleşemediği bir hastalıktır. Genellikle obezite, kıllanmada artış ve adet düzensizliği ile kendisini gösterir.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ

hamilelikte-yuruyusHamile iken yapabileceğiniz en kolay ve zararsız egzersiz yürüyüştür.

EMZİK İLE YAPILAN YANLIŞLAR!

emzik-ile-yapilan-yanlislarEmzikler yanlış kullanıldığında, ileride ağız ve diş sağlığı açısından büyük sorunlar yaratabiliyor.

İKİZ BEBEKLER

ikiz-bebeklerİkiz bebeği olacak anne babalar hem sevinç hem de endişe yaşıyorlar. Aynı anda iki çocuğa birden bakmak çok zordur.

BEBEK BEZLERİ

bebek-bezleriBebek bezleri üretilmeden önce kumaştan yapılan ve hijyenik olmayan çocuk bezleri kullanılmaktaydı. Bebek bezleri üretilmeye ve yaygınlaşmaya başladıktan sonra herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

HER İSTEDİĞİ YAPILAN ÇOCUK DOYUMSUZ OLUR!

her-istedigi-yapilan-cocuk-doyumsuz-olurÇocuğun her istediği hemen yapmak, kolay elde etmesini sağlamak aslında çocukları mutsuzluğa itiyor.
Uzmanlar her istediği yapılan, egosu oldukça kabartılan çocukların gelecekte ya da şimdi mutsuz ve doyumsuz olmasına neden olduğunu söylüyorlar.

ÇOCUK EGEMEN İSE...

cocuk-egemen-iseÇocuk egemen olan bir aile sizce nasıl anlaşılır? Aslında çok zor değil. Bütün işlerin ebeveynler tarafından yapılması ve çocukların evde herhangi bir sorumluluğunun olmamasıyla çok rahat anlaşılır. Bu durum en belirgin yönüdür.

ACABA HAMİLE MİYİM DİYORSANIZ

acaba-hamile-miyim-diyorsanizHamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir fakat her gecikme hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü psikolojik ve fiziksel nedenler de adetin gecikmesine neden olabiliyor.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN EMZİRME ÖNERİLERİ

calisan-anneler-icin-emzirme-tuyolari- Yeni doğum yapan anneler kendilerini önce psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı ve sabırlı olmalıdırlar.

- Bebek doğuktan sonra ilk yarım saat içerisinde emzirilmelidir. Başka herhangi bir besin verilmemelidir.

- Bebeğin memeyi doğru şekilde aldığından emin olunmalıdır.

- Her istediğinde bebek emzirilmelidir.

HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN

Yazı Büyüklüğü:

hamile-iken-bu-besinleri-alinKadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bazı besinleri özellikle almak gerekir.


Bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için önemli bir konudur. Hamilelik döneminde daha fazla kalsiyum ve protein alımı gerekir. Hamilelikte alınması gereken besinlerin bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.


- Tam tahıllılar: Tam tahıllı gıdalar önemli bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı gıdalar beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif içerirler.


- Az yağlı yoğurt: Yoğurttaki protein düzeyi oldukça yüksektir. Yoğurt içine meyve parçaları atarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz.


- Baklagiller: Önemli bir protein ve lif kaynağıdırlar. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve çinko açısından da zengindir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketebilirsiniz.


- Dutlar: Potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindirler. Ahududu ve böğürtlen tüketebilirsiniz.


- Yumurta: Bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Çok pişmiş olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmez.

 

Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN Kadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat...
ÇOCUĞUNUZ UTANGAÇ İSE... Utangaçlık çocuklarda daha çok belli olur. Yetişkinler bunu bazen gizleyebilirken çocuklar...
ANNE OLMAYI ERTELEMEYİN Kadınlarda ideal üreme yaşı 20-30 arasındadır. Ancak, günümüzde evlenme yaşı ve buna bağlı olarak...
ÇOCUKLARDA OKUL KORKUSU Çocuklar için okul hem ilk sosyalleşme yeri hemde ilk korku nedenlerinden biridir. Çocuklar...
ÇOCUĞUN ALERJİSİ BAŞARISINI ENGELLİYOR Uzmanlar burnu tıkalı, sağlıklı nefes alamayan çocukların okul başarısının düşeceği konusunda...
DOĞUM SONRASI ENFEKSİYON Hamilelik sonrası enfeksiyon genellikle 2 ile 21. günler arasında görülüyor. Birçok hamileliğin...
HAMİLELİKTE UZAK DURMANIZ GEREKEN AKTİVİTELER Hamileliğiniz ilerledikçe karnınıza travma yapma ya da düşme riski olan aktivitelerden uzak...
HAMİLELİKTEKİ TESTLER Hamilelik süresince bebeğinizin ve sizin sağlığınızı kontrol etmek için bazı testlerin yapılması...
HAMİLELİKTE BESLENME Hamilelik süresince hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını düşünmeniz gerekir. Bu...
BEBEK AYAKKABISI SEÇERKEN... Ayak gelişimi doğumdan ergenliğe kadar devam eder. Peki bunun sağlıklı olması için neler...
ÇOCUKLAR VE DEPRESYON Çocuklarda depresyonun nedeni arkadaşsızlık değildir. Aslında depresyon arkadaştan eder.
ÇOCUĞUNUZU HASTALIKTAN KORUYUN! Çocukların kış aylarında daha çok hasta olmasının nedenleri bazı virüs ve bakterilerin soğuğu...
HAMİLELİK VE EGZERSİZ Hamilelerin egzersize başlamadan önce doktoruna danışması gerekir. Başladığında da düzenli olarak...
TUVALETE ALIŞTIRMADA YAPILAN YANLIŞLAR Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırırken eğlendirmeli ve ödüllendirmelisiniz.
İLERİ YAŞTA HAMİLE KALINABİLİR Mİ? Gelişen yöntemler sayesinde ileri yaşlarda hamile kalma şansı artmıştır.
HAMİLELİKTE FOLİK ASİDİN ÖNEMİ Hamilelik süresince ve öncesinde sadece dengeli beslenmek yeterli değildir. Hamilelerin, hem...
İLAÇ ATEŞİ İlaç alındığında yükselen, kesildiğinde düşen ateşi açıklayabilecek başka bir hastalık...
EN UYGUN SÜNNET YAŞI Erkekliğe atılan bir adım olarak görülen sünnet sağlık açısından önemli ve dinimizce de vaciptir....
BEBEĞİN ÖZÜRLÜ OLMASINA NEDEN OLANLAR Uzmanlar, hamile iken özürlü bebek doğumuna neden olan tehlikelere karşı anne adaylarını...
HAMİLE TERLİKLERİNİ TERCİH EDİN Eğer hamileliğinizin tadını çıkarmak istiyorsanız sizler için üretilmiş terlikleri denemelisiniz.

Anne & Çocuk Makaleleri