Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
BEBEKLERDE TIRNAK KESİMİ

bebeklerde-tirnak-kesimiBebeğinizin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman uyurkendir. Ilık suda banyo yaptıktan tırnaklar yumuşar böylece en uygun zamanlardan biri de banyo yaptıktan sonra olur.

ÇATLAKLARDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

catlaklardan-kurtulma-yontemleriHerhangi bir nedenden dolayı karın ve göbek bölgesinde oluşan çatlaklardan kurtulmak isteyenler için bazı önerilerimiz olacak.

ACABA HAMİLE MİYİM DİYORSANIZ

acaba-hamile-miyim-diyorsanizHamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir fakat her gecikme hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü psikolojik ve fiziksel nedenler de adetin gecikmesine neden olabiliyor.

HAMİLELİĞİN GÜZELLİKLERİ

hamileligin-guzellikleriHamilelikte bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Mide bulantısı, yorgunluk, ağrılar gibi. Ama unutmayın ki bu sıkıntıların sonunda bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Hamileliğin güzel yanları da var.

FELÇ RİSKİNİ ARTTIRIYOR!

felc-riskini-artiriyorÇocukken sevgi gösterilmeyen, duygusal olarak ihmal edilen çocuklarda büyüdüğü zaman felç geçirme riskinin daha fazla olduğu gözlemlendi.

HAMİLELİK VE AYAKTA DURMAK

hamilelik-ve-ayakta-durmakYapılan bir araştırmaya göre hamilelerin uzun süre ayakta durması bebek gelişimini yavaşlatabiliyor. Uzun süre ayakta kalan hamilelerin bebeklerinin kafaları normalden 1cm daha küçük olduğu söyleniyor.

PLANLI HAMİLELİK İLE ÖNLEMLERİNİZİ ALIN

planli-hamilelik-ile-onlemlerinizi-alinGünümüzde birçok kadın kariyer yapmak ve ekonomik özgürlüğünü eline almak için anne olmayı erteliyor. Hayatın birçok alanında olduğu gibi bebek yapma konusunda da plan yapmaları gerekiyor.

ÇOCUĞUNUZU HASTALIKTAN KORUYUN!

cocugunuzu-hastaliktan-koruyunÇocukların kış aylarında daha çok hasta olmasının nedenleri bazı virüs ve bakterilerin soğuğu sevmesidir. Diğer bir neden ise okullarda enfeksiyonun hızla yayılmasıdır.

ÇOCUKLARDA OBEZİTEYİ ENGELLEMEK İÇİN

cocuklarda-obeziteyi-engellemek-icinÇocuklarda meydana gelen obezitenin asıl nedeni düzensiz ve dengesiz beslenmedir. Öncelikle düzenli yemek yeme alışkanlığını kazandırmak gerekir.

GEBELİKTE STRESİ ÖNLEMEK İÇİN

gebelikte-stresi-onlemek-icinHamilelikte fiziksel değişimle beraber ruhsal değişimler de meydana geliyor. Stres hali üzerimizde olur hep. Şimdi hamilelik stresini nasıl önleyeceğimize bir bakalım.

HAMİLELİK VE PİRİNÇ

hamilelik-ve-pirincHamile iken kalsiyum, vitamin ve demir ihtiyaçlarını karşılamak için kuru baklagil ve tahılları tüketmek oldukça önemlidir.

ÇOCUK SAĞLIK VERİYOR!

cocuk-saglik-veriyorYapılan araştırmalara göre çocuk sahibi olmak sağlığı olumlu yönde etkiliyor ve ömrü uzatıyor.


Bir araştırmada çocuk sahibi olmak ile soğuk algınlığı arasındaki bağlantı incelendi ve deneklere burun damlası ile soğuk algınlığı virüsü verildi.

HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN

Yazı Büyüklüğü:

hamile-iken-bu-besinleri-alinKadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bazı besinleri özellikle almak gerekir.


Bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için önemli bir konudur. Hamilelik döneminde daha fazla kalsiyum ve protein alımı gerekir. Hamilelikte alınması gereken besinlerin bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.


- Tam tahıllılar: Tam tahıllı gıdalar önemli bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı gıdalar beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif içerirler.


- Az yağlı yoğurt: Yoğurttaki protein düzeyi oldukça yüksektir. Yoğurt içine meyve parçaları atarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz.


- Baklagiller: Önemli bir protein ve lif kaynağıdırlar. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve çinko açısından da zengindir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketebilirsiniz.


- Dutlar: Potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindirler. Ahududu ve böğürtlen tüketebilirsiniz.


- Yumurta: Bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Çok pişmiş olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmez.

Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
İLERİ YAŞTA HAMİLE KALINABİLİR Mİ? Gelişen yöntemler sayesinde ileri yaşlarda hamile kalma şansı artmıştır.
ERKEN DOĞAN BEBEK VE ANNE İLE TEMAS Erken doğan bebekler annesinin kucağında daha hızlı büyüyor. Uzmanlar anneye direkt temasta...
KARNELERE VERİLEN TEPKİLER Çocuğunuzun karnesinin kötü olduğunu gördüğünüzde bağırmak ya da cezalandırmak isteyebilirsiniz....
ÇOCUKLARIN YAŞ ARALIKLARI KAÇ OLMALI Bir çocuğunuz var ve siz ikinci çocuğu istiyorsunuz. Ancak aralarında olması gereken yaş farkı...
HANGİ YAŞIN BEBEKLERİ DAHA SAĞLIKLI? Yapılan araştırmalar 35 yaş üstünde doğum yapan kadınların bebeklerinin düşünülenin aksine daha...
ÇOCUĞUNUZA KARŞI BU HATALARI YAPMAYIN Anne ve babalar çocuklarıyla ilgilenmek adına önemsiz görünen fakat dikkat edilmesi gereken bazı...
ŞİDDET ! Ailede şiddet gören ya da şiddete şahit olan çocuklarda istediklerini elde etmek için şiddete...
ASTIM ÇOCUĞUNUZUN HAYATINI ETKİLEMEMELİ Astım hastası çocuğu olan ailelerin, çocuğun yaşamını kolaylaştıracak önlemler alması gerekiyor.
BEBEKLERİN UYKUSU Gece ve gündüz farkını bebeğinize ilk haftalarda öğretmeye başlamanızda fayda var. Bunun en kolay...
HAYVANLARIN ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEKİ ETKİSİ Evcil köpek ve kedilerle yaşayan bebeklerin diğer bebeklere göre daha az hastalandığı...
BEBEK BEZİ DEĞİŞİMİ Yeni doğmuş bebekler tuvaletini kontrol edemeyeceği için bezini sık sık kontrol etmeniz gerekir....
CİLDİNİZE NEMİNİ GERİ KAZANDIRIN Nemini kaybetmiş kuru bir cildiniz mi var? Yumurta sarısıyla cildinizi besleyip, sütle...
DOĞUM VE DİYET Her çift çocuk ister. Ancak hamilelik ve sonrası kadın için zor bir süreçtir. Hamilelikte alınan...
BEBEĞİ BİBERONLA BESLEMEK Bebeğinize vereceğiniz sütün vücut sıcaklığında olması gerekir. Bunu da, bileğinizin içine birkaç...
SÜTÜNÜZ GELMEDİ Mİ? Doğumdan itibaren göğüslere süt gelmektedir. Ancak bazen sütün gelişi birkaç gün gecikebiliyor....
ÇOCUĞUNUZ UTANGAÇ İSE... Utangaçlık çocuklarda daha çok belli olur. Yetişkinler bunu bazen gizleyebilirken çocuklar...
HAMİLELİKTE FOLİK ASİDİN ÖNEMİ Hamilelik süresince ve öncesinde sadece dengeli beslenmek yeterli değildir. Hamilelerin, hem...
ÖKSÜRÜĞÜ NASIL DİNDİREBİLİRİZ Öksürük çeşitli hastalıkların belirtisidir aslında. Uzmanlar, çocuklarda öksürüğü dindirmek için...
ÇOCUKLARINIZIN GELECEĞİ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN!!! Sigarayı siz içiyorsunuz ama çocuğunuzu ne kadar etkilediğinizi biliyor musunuz? Sizin yanınızda...
HAMİLEYKEN ADET SANCISI OLUR MU? Hamile iken adet sancısı olur mu diye düşünüyorsanız bu sorunuza cevap verelim.

Anne & Çocuk Makaleleri