Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
ÇOCUĞUNUZ PATRONUNUZ OLMASIN

cocugunuz-patronunuz-olmasinÇocuk merkezli aile olmanın en dikkat çeken yanı, evde bütün işlerin anne ve baba tarafından yapılması ve çocukların evle ilgili hiçbir sorumluluk taşımıyor olmasıdır. Böyle bir ailede anne ve babanın karşılaşacağı sorunlar ise şöyledir:

ANNE OLMAYI ERTELEMEYİN

anne-olmayi-ertelemeyinKadınlarda ideal üreme yaşı 20-30 arasındadır. Ancak, günümüzde evlenme yaşı ve buna bağlı olarak da gebelik yaşı giderek ilerlemektedir.
Bu durum tıbbi olarak bazı sorunlara neden olmaktadır.

SÜT DİŞİ GELİYOR!

sut-disi-geliyorSüt dişi ortalama 8. ayda çıkmaya başlar ve 30. aya kadar devam eder. İlk olarak alt çenede ön dişler çıkmaya başlar sonra da üst ön dişler.

ACABA HAMİLE MİYİM DİYORSANIZ

acaba-hamile-miyim-diyorsanizHamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir fakat her gecikme hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü psikolojik ve fiziksel nedenler de adetin gecikmesine neden olabiliyor.

MENOPOZ DÖNEMİNDE HAMİLE KALINIR MI?

menopoz-doneminde-hamile-kalinir-miSon zamanlarda kadınların adet dönemlerinin bittiği bu dönemde hamile kalınır mı soruları kafa karıştırıyor.

HAMİLELİKTE FOLİK ASİDİN ÖNEMİ

hamilelikteki-folik-asidin-onemiHamilelik süresince ve öncesinde sadece dengeli beslenmek yeterli değildir. Hamilelerin, hem bebekleri için, hemde kendileri için doktorunun tavsiye edeceği şekilde folik asit takviyesi almaları gerekiyor.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ

hamilelikte-yuruyusHamile iken yapabileceğiniz en kolay ve zararsız egzersiz yürüyüştür.

BEBEK BEZLERİ

bebek-bezleriBebek bezleri üretilmeden önce kumaştan yapılan ve hijyenik olmayan çocuk bezleri kullanılmaktaydı. Bebek bezleri üretilmeye ve yaygınlaşmaya başladıktan sonra herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

ANNE KARNINDA BEBEK NE ZAMAN DÖNER?

anne-karninda-bebek-ne-zaman-doner7. haftada bebekler annelerinin karnında ilk hareketlerini yapmaya başlar. Fakat annelerin çoğu bu hareketleri 15. haftada hissetmeye başlıyor.

ÇOCUK EGEMEN İSE...

cocuk-egemen-iseÇocuk egemen olan bir aile sizce nasıl anlaşılır? Aslında çok zor değil. Bütün işlerin ebeveynler tarafından yapılması ve çocukların evde herhangi bir sorumluluğunun olmamasıyla çok rahat anlaşılır. Bu durum en belirgin yönüdür.

BEBEKLER EMMEYİ NEDEN İSTEMEZLER?

bebekler-emmeyi-neden-istemezlerBirden bire bebeğiniz emmeyi kesti mi? Uzmanlar, bunun sık rastlanan bir durum olduğunu söylüyorlar. Bu durumun altında ciddi sebepler olabileceğini belirtiyorlar.

BEBEĞİNİZ ANNE SÜTÜYLE KANSERDEN KORUNSUN

bebeginiz-anne-sutuyle-kanserden-korunsun2 yaşına kadar bebeğin anne sütüyle beslenmesinin kansere karşı koruduğu bildiriliyor.

HAMİLE İKEN BU BESİNLERİ ALIN

Yazı Büyüklüğü:

hamile-iken-bu-besinleri-alinKadınlar hamilelik öncesi yediklerine pek dikkat etmiyor olabilir fakat hamilelikte çok dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bazı besinleri özellikle almak gerekir.


Bebeğin sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik için önemli bir konudur. Hamilelik döneminde daha fazla kalsiyum ve protein alımı gerekir. Hamilelikte alınması gereken besinlerin bazılarını aşağıda sizin için sıraladık.


- Tam tahıllılar: Tam tahıllı gıdalar önemli bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı gıdalar beyaz ekmek ve pirinçten daha fazla lif içerirler.


- Az yağlı yoğurt: Yoğurttaki protein düzeyi oldukça yüksektir. Yoğurt içine meyve parçaları atarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz.


- Baklagiller: Önemli bir protein ve lif kaynağıdırlar. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve çinko açısından da zengindir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketebilirsiniz.


- Dutlar: Potasyum, lif ve C vitamini açısından zengindirler. Ahududu ve böğürtlen tüketebilirsiniz.


- Yumurta: Bebeklerin ihtiyaç duydukları amio asitleri sağlayan proteinler açısından oldukça zengin bir besindir. Çok pişmiş olarak tüketilmesi önerilir. Çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmez.

Previous Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
ÇOCUKLARDA ATEŞ Çocuğunuz ateşlendiğinde soğuk duş yerine ılık duşu tercih etmeniz gerekir. Enfeksiyonlar ateşin...
ÇOCUĞUNUZ HANGİ ELİNİ KULLANIYOR? Birçok bebek öncelikle iki elini eşit kullanır. Bir süre sonra bazı bebekler bir elini diğer...
BEBEKLERDE PİŞİK! Bebeklerde pişiği önlemek için yapılması gerekenler söyledir: * Bebeğinizin altını sık sık...
BEBEKLERİN UYKUSU Gece ve gündüz farkını bebeğinize ilk haftalarda öğretmeye başlamanızda fayda var. Bunun en kolay...
ÇOCUĞUN ÖDEVİNİ YAPMASINI SAĞLAMAK İÇİN... Çocuğunuz ödev yapmayı sevmiyor mu? Ona ödev yapmayı sevdirebilirsiniz. Yalnız yapmanız gereken...
NİŞAN GELMESİ! Hamilelik süresinde rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve rahim ağzının...
ABUR CUBUR YEMESİNİ ÖNLEMEK İSTİYORSANIZ Çocukların sağlıklı beslenmesi ve abur-cuburdan uzak durması için sizlere bazı önerilerimiz...
GENÇLER KİTAP OKUMUYOR Yapılan bir araştırmada gençler, kitap okumayı havalı bulmadıklarını söylediler.
ÇOCUK BÜYÜTÜRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Çocuk yetiştirirken anne ve babaların sorumlulukları ve dikkat etmesi gerekenler katlanarak...
BEBEĞİN ÖZÜRLÜ OLMASINA NEDEN OLANLAR Uzmanlar, hamile iken özürlü bebek doğumuna neden olan tehlikelere karşı anne adaylarını...
SÜT DİŞİ GELİYOR! Süt dişi ortalama 8. ayda çıkmaya başlar ve 30. aya kadar devam eder. İlk olarak alt çenede ön...
BEBEĞİNİZ İLE İLETİŞİM Eğer siz hala anne karnındaki bir bebeğin, annesinin ona dokunuşlarını ve hissettiklerini fark...
GEBELİKTE STRESİ ÖNLEMEK İÇİN Hamilelikte fiziksel değişimle beraber ruhsal değişimler de meydana geliyor. Stres hali...
KARDEŞLERDE KISKANÇLIK! Kardeşler aslında anne babasını paylaşamadıkları için kıskançlık yaparlar. Bu kardeş kıskançlığı...
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Kadınların en özel zamanlarından biri de hamilelik dönemidir. Fakat bu dönemle ilgili yanlış...
HAMİLE TERLİKLERİNİ TERCİH EDİN Eğer hamileliğinizin tadını çıkarmak istiyorsanız sizler için üretilmiş terlikleri denemelisiniz.
BEBEKLERİN REFLEKSLERİ Yenidoğan bebeklerin de bazı refleksleri vardır. Bu reflekslerin hayatta kalabilmesini sağlayan...
HAMİLELİKTE İÇ ÇAMAŞIRI SEÇİMİ Hamilelik kadının enfeksiyonlara en açık ve en hassas olduğu dönemdir.
BEBEĞİN İLK BANYOSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Çoğu anne baba bebeklerinin ilk banyosunu nasıl yaptıracakları konusunda telaşlanır. Bunun nedeni...
BAZEN NUMARA YAPABİLİYORLAR Okula yeni başlayan çocuklarda korku ve heyecan karışır ve sonucunda "hastayım" numarası ortaya...

Anne & Çocuk Makaleleri